Meniu

Kaip nesušaldyti/neperkaitinti naujagimio?

Pirmuosius du mėnesius naujagimis negeba reguliuoti savo kūno temperatūros ????️ . Jie nedreba, kai yra šalta ir neprakaituoja, kai yra karšta.
Taip yra todėl, kad smegenyse esanti pagumburio liauka, kuri yra atsakinga už termoreguliaciją, dar tinkamai neveikia. Todėl tėveliams tenka nelengva užduotis užtikrinti, kad vaikelis nei sušaltų, nei perkaistų.
Dalinamės patarimais, kaip elgtis, kad jūsų naujagimio temperatūra iškiltų optimali, o jūs - užtikrinta, kad jis jaučiasi geriausiai, kaip tik įmanoma. ????
1. Oda prie odos kontaktas
Pirmą temperatūrų skirtumą naujagimiai patiria jau gimdami. Iki tol gyvenę 36-38 laipsnių temperatūroje, jie patenka į dešimčia laipsnių žemesnės temperatūros aplinką!
Kad vaikelis nesušaltų, pirmajai apžiūrai jis yra paguldomas ant specialaus šildomo stalelio. Ant jo taip pat pašildomi vystyklai ar drabužėliai, kuriais naujagimis bus rengiamas.
Kai kuriose šalyse vykdoma praktika sklandžiai gimusį kūdikėlį nedelsiant (negaištant laiko apiplovimui ir kitoms pirminėms procedūroms) uždėti ant nuogo mamos kūno ir tik vėliau prausti bei vertinti. Tuo tarpu Lietuvoje mamos ir kūdikio oda prie odos kontaktas praktikuojamas vaikelį jau sutvarkius.
Jei mamai buvo atlikta cezario pjūvio operacija, vaikelis uždedamas ant nuogos tėčio krūtinės.
Oda prie odos kontaktą rekomenduojame praktikuoti ir namuose, pavyzdžiui, po maudynių, maitinant ar norint nuraminti neramų kūdikėlį.
2. Nuolatinis rankyčių, pėdučių ir nugaros tikrinimas
Gimdymo namų palatoje, o vėliau ir namuose, tėveliams jau tenka patiems rūpintis optimalios vaikelio temperatūros palaikymu. Nustatyti, ar vaikui nėra vėsu, galima palietus rankytes, pėdutes ir nugarą.
Jeigu rankytės vėsios, bet kojytės ir nugarytė šiltos, galbūt vaikelį užtektų sušildyti savo kūno šiluma.
Jeigu vėsios ir rankytės, ir kojytės, tačiau nugarytė šilta, vaikeliui jau vėsu. Aprenkite papildomu sluoksniu ar apklokite antklode.
Jei šalta ir nugarytė – vaikelis peršalęs ir nedelsiant reikia jį šildyti. Greičiausias ir veiksmingiausias būdas jam sušilti – oda prie odos kontaktas. O vėliau ir pasirūpinimas šiltesniais rūbeliais.
3. Vilnonės kojinės ir merino vilnos rūbeliai
Vilnones kojines pirmaisiais mėnesiais kūdikiui rekomenduojama mauti net ir šiltuoju metų laiku. Jos ne tik šildo pėdutes, bet ir stimuliuoja kraujo apykaitą. O dirgindamos dar ir primena vaikeliui neužmiršti kvėpuoti.
Tuo tarpu merino vilnos rūbeliai geriausiai palaiko šilumos apykaitą, todėl sumažina tikimybę tiek peršalti, tiek perkaisti.
4. Stebėti, ar naujagimis neparaudęs, netapo irzlus
Dažna tėvelių klaida, baiminantis, kad vaikelis sušals, tai - per didelis kiekis rūbelių. Kadangi naujagimiai neprakaituoja, jie negali atsivėsinti, todėl jiems perkaisti yra pavojingiau, nei peršalti.
Jei šiltai aprengtas mažylis parausta, tampa irzlus, o palietus karštas, lyg turėtų temperatūros – tikėtina, kad jis perkaito.
Kuo greičiau sumažinkite jo rūbų sluoksnius ar nuklokite. Normali naujagimio kūno temperatūra turi būti nuo 36,5 iki 37,3. Perkaitusio mažylio temperatūra gali siekti ir 38 laipsnius.
5. Optimali patalpų temperatūra – 19-23 laipsniai
Užtikrinkite, kad jūsų namai, o ypač kambarys, kuriame gyvena naujagimis, būtų nei per vėsūs, nei per karšti. Komfortiška temperatūra turėtų būti nuo 19 iki 23 laipsnių. Taip pat labai svarbu patalpas vėdinti, kad jose būtų gryno oro ir pakankamai drėgmės.
Esant mažesniam drėgnumui nei 35-60 proc. oras tampa sausas ir neigiamai veikia naujagimio kvėpavimo takus. Išsausėjusi gleivinė gali užkimšti nosytę ir kūdikiui taps sunkiau kvėpuoti. Šią problemą tėveliai dažnai sumaišo su sloga.
6. Vienu sluoksniu daugiau, nei vilki pats
Naujagimį reikia rengti atsižvelgiant į aplinkos temperatūrą. Jei jūs namuose vilkite marškinėlius trumpomis rankovėmis, tai jūsų mažylis turi vilkėti smėlinuką ir šliaužtinkus. Jei jūs apsirengęs papildomą sluoksnį, vaikelį derėtų apkloti plona antklode ir pan.
Šiltoje patalpoje vaikučiui kepurytės nereikia, o ypač miego metu, kadangi naujagimiai daugiausiai šilumos išgarina per galvą, o kepurytė gali perkaitinti mažylį.
Prieš maitinimą svarbu vieną sluoksnį mažyliui nurengti, nes valgydamas jis sušyla tiek nuo didelių pastangų žysti, tiek nuo mamos kūno šilumos.
Į automobilinę kėdutę taip pat dėkite nurengę viršutinį rūbą (striukę, kombinezoną ir pan.)
Miegant kartu naujagimis taip pat turėtų būti aprengtas ploniau, kadangi sušils nuo mamos.